Mezinárodní den 2017

21. 12. se na naší ZŠ uskutečnil „Světový den“. V čem akce spočívala? Skoro všechny zásluhy by se mohly připsat žákům z 9. A s doladěním učitelským sborem. Nápad byl jasný. Úplně první věc, co se musela udělat, bylo vybrat státy, které jsou v něčem výrazné a slavné. Přes všechny možné nápady, jako třeba i Egypt nebo Litva, se nakonec vybralo následujících 12: USA, Francie, Belgie, Španělsko, Mexiko, Japonsko, Česko, Slovensko, Řecko, Velká Británie, Kanada a Itálie. Státy se následně napsaly na papírky a každá třída, až na 9. A, která měla privilegium si stát vybrat, si poctivě jednu zemi vylosovala.
Přípravy významných pokrmů probíhaly především doma, ale opozdilci mohli popřípadě něco dodělat ve školní kuchyňce. Aby se mohlo spravedlivě ochutnávat, vymyslel se systém 4 žetonů. Spočíval v tom, že každý z žáků dostal 4 žetony a následně za ně ochutnával nachystané jídlo a pití. Jídla byla precizně připravena a prezentována na horním patře budovy školy.
Nejúspěšnější byla asi 9. A a jejich USA. Nejžádanější byly domácí hamburgery, které byly doslova v okamžiku pryč, nebo také americké sendviče. Zajímavé bylo, že se stála fronta i na obyčejnou Pepsi-Colu. Poutavé bylo například i Česko. Tradiční buchty v pekáči se nikdy neztratí. Pozornost upoutalo rovněž Mexiko. K ochutnávání nachos nebo pálivých papriček vás doprovázela tradiční mexická hudba společně s žáky v kostýmech jako třeba sombrero nebo pončo. V Řecku žáci připravili tzatziki, což je předkrm skládající se z řeckého jogurtu, okurek, kopru a česneku.
Ovšem akce nebyla jenom o jídle. Každá třída měla za úkol společně sepsat a vyrobit plakát, na kterém budou obsaženy základní informace: Poloha, rozloha, úřední jazyk, významná města a osobnosti a mnohem víc byly k přečtení na vystavených plakátech. Nebyl to úkol jen informace vyhledat, ale též designově rozvrhnout a vypracovat. Nesměly chybět obrázky, bez kterých by to nebylo ono.
Nepřestává nás udivovat, jak jsou žáci školy kreativní. Akce se konala letošní školní rok poprvé a opravdu se vydařila.
Kateřina Jursová, 9. A

Fotogalerie: Mezinárodní den 2017